Pakiet Adobe kosztuje przeciętnego użytkownika domowego 230 złotych miesięcznie. Co daje nam w skali roku 2760 złotych wydane na pakiet najbardziej znanych na świecie aplikacji do tworzenia, edytowania, oraz publikowania grafiki komputerowej, oraz przerabiania zdjęć fotograficznych. Co jeśli ta cena jest dla nas za duża?
Affinity! Marka stworzona przez brytyjską firmę SERIF zajmującą się tworzeniem oprogramowań, która oferuje nam 3 programy zbliżone funkcjonalnie do tych które znamy z pakietu Adobe: Affinity Photo (odpowiadające Adobe Photoshop), Affinity Designer (Adobe Illustrator) i Affinity Publisher (odpowiadające Adobe InDesign).
Co z tą ceną? Każdy z programów Affinity jesteśmy w stanie kupić za około 240 złotych. Nie ma tutaj subskrypcji miesięcznej czy nawet rocznej. Cena obowiązuje na zakup określonego oprogramowania na zawsze!
Funkcjonalność
Wielu użytkowników chwali sobie programy Affinity z tego powodu, że ich interfejs jest zbliżony do tego, który znają z pakietów Adobe. To prawda. Firma Serif doskonale wiedziała jak trafić w serca projektantów grafiki i dopracowała swoje programy w ten sposób by przejście z Adobe na Affinity było proste jak bułka. Podobne skróty klawiszowe, podobny interfejs, a co najważniejsze – wsparcie dla plików stworzonych w programach Adobe! Tak, w Affinity możesz otworzyć takie rozszerzenia jak PSD czy AI!
Wsparcie dla plików importowanych:
- Adobe® Photoshop® PSD
- PNG
- TIFF
- JPG
- GIF
- TGA
- SVG
- EPS
- PDF/X
- EXR (Open EXR)
- HDR (Radiance)
- Adobe® Illustrator® AI (containing PDF stream)
- Legacy Adobe® Illustrator® AI files
- Adobe® FreeHand® (versions 9 to 11)
- Affinity Designer native file
Wsparcie dla plików eksportowanych:
- Adobe® Photoshop® PSD
- TIFF (layers preserved)
- PNG
- JPG
- Progressive JPG
- GIF
- SVG
- EPS
- EXR (Open EXR)
- HDR (Radiance)
- PDF (can also be opened in Adobe® Illustrator®)
- PDF/X-1a, PDF/X-3, PDF/X-4
- Affinity Designer (Affinity common file format)
Firma
Adobe kosztuje 130 złotych miesięcznie w pakiecie dla firm. Na Affinity wydamy dokładnie – 240 złotych za oprogramowanie na zawsze. Bez dodatkowych kosztów, bez dodatkowych licencji, bez dodatkowych regulaminów. Kupujemy program i korzystamy z niego zarówno prywatnie jak i firmowo. Firma Serif przygotowała oczywiście rozwiązanie dla firm, ale by uzyskać więcej informacji na ten temat musimy powiadomić ich mailowo, że jesteśmy tym zainteresowani.
Brak polskiej wersji językowej
Rzecz działająca na minus przy użytkowaniu Affinity to brak polskiej wersji językowej. Affinity występuje tylko w wersji angielskiej co niektórym może sprawić trudności w poruszaniu się po interfejsie. Jeśli długo korzystaliśmy z Adobe nie będzie to tak uciążliwe niż dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z szeroko pojętym projektowaniem grafiki komputerowej. Dla osób o słabej znajomości angielskiego polecam obejrzeć wiele poradników na YouTube odnośnie pracy w Affinity, a dla bardziej dociekliwych dam nawet cenną radę. Nie ograniczajcie się do oglądania poradników z pracy w Affinity. Oglądnijcie poradnik dotyczący Photoshopa i powtórzcie podobną pracę w Affinity Photo – na pewno sobie poradzicie!
Podsumowanie
Mówi się, że kto zna Photoshopa ten bez problemu odnajdzie się w Affinity Photo, a kto umie korzystać z Affinity Photo będzie potrafił działać w Photoshopie. Programy na pierwszy rzut oka bardzo podobne, jednak po większym zagłębieniu się w ich funkcje będą miały atuty, których będzie brakowało u konkurencji. U mnie wygrywa Affinity, choć nadal często korzystam z Photoshopa – ale to chyba kwestia przyzwyczajenia. Skusiła mnie przede wszystkim cena i wsparcie dla plików Adobe – osobiście mogę śmiało polecić produkty Affinity tym początkującym jak i zaawansowanym projektantom grafiki!
Produkty Affinity: https://affinity.serif.com/en-gb/
Najnowsze komentarze